19 Dec 2018,
  • HSI:
    25,855.34 41.09 (0.16%)
    HSCI:
    10,211.33 -19.19 (-0.19%)
    HKSPLC25:
    33,547.49 58.73 (0.18%)
    HKSPGEM:
    143.23 0.19 (0.13%)
  • HSCEI:
    10,211.33 -19.19 (-0.19%)
    HSCCI:
    4,193.93 -15.30 (-0.36%)
    HSFML25:
    8,941.26 -14.62 (-0.16%)
    H-FIN:
    15,559.19 7.86 (0.05%)
  • Hang Seng Index
  • 25,855.34

  • 41.09 (0.16%)
HSCI 10,211.3 -19.2
HKSPLC25 33,547.5 58.7
HKSPGEM 143.2 0.2
HSCEI 10,211.3 -19.2
HSCCI 4,193.9 -15.3
HSFML25 8,941.3 -14.6
H-FIN 15,559.2 7.9
Stay Connected With EQS TodayIR

Hang Tai Yue Group Holdings Limited (08081.HK)

Software
+ More Circulars

INTRADAY CHART

more

FINANCIAL REPORTSmore

2018 (Q3)
2018 (IR)
2018 (Q1)

PRESENTATIONSmore

  • Corporate Pre ...
    2016
  • Corporate Pre ...
    2015
  • Corporate Pre ...
    2015
Hang Tai Yue Group Holdings Limited (“HANG TAI YUE GP ”, SEHK: 8081) has been listed on the GEM Board of Hong Kong Stock Exchange since June 2000. The Group is principally engaged in (i) mobile internet cultural business and provision of IT services; (ii) provision of medical diagnostic and health check services; (iii) provision of hospitality and related services in Australia; (iv) money lending business; and (v) assets investments business.
+ More Company Profile

Mr. Zhang Xiongfeng - Chairman

Mr. Zhang has been appointed as an Executive Director and the Chairman on 9 December 2013 and 31 December 2013 respectively. Mr. Zhang is also a director of a number of subsidiaries of the Company. Mr. Zhang holds a bachelor’s of arts degree in German Language awarded by Shanghai International Studies University (上海外國語大學) in July 1990. Mr. Zhang has extensive experience in the investment banking industry specialising in the area of corporate finance. From December 2004 to September 2010, Mr. Zhang was employed at Daiwa Capital Markets Hong Kong Limited. From October 2010 to May 2012, Mr. Zhang was the Joint Head of Corporate Finance of Oriental Patron Asia Limited. Mr. Zhang is currently a non-executive director of Pa Shun Pharmaceutical International Holdings Limited (Stock code: 574), a company whose shares are listed on the Main Board of the Stock Exchange.

 

Mr. Hui Chun Sum -

Mr. Hui has been appointed as an Executive Director on 13 August 2018. He has over 10 years of experience in corporate management and operation. He has been the director of Nation Land Investment Limited since August 2007, and the managing director of Chun Sum Property Development Limited since July 2007. Mr. Hui obtained a professional diploma in corporate governance and directorship from the Hong Kong Institute of Directors in June 2013, and an advanced diploma in finance from the University of Hong Kong School of Professional and Continuing Education in July 2004.

 

Ms. Pauline Lam - Compliance Officer and Authorised Representative

Ms. Lam has been appointed as an executive Director with effect from 13 August 2018. She has been an executive director of Kenford Group Holdings Limited (stock code: 464), the shares of which are listed on the Main Board of the Stock Exchange, since August 2017. Ms. Lam worked at TAG Aviation Asia Limited from April 2013 to April 2017 and her last position was senior client responsible manager, and worked at China Point Enterprises Limited from January 2006 to July 2011 with her last position being sales and merchandising manager. She has extensive experiences in business strategy development and stakeholders networking. Ms. Lam obtained a bachelor’s degree in Business Administration from Pepperdine University, USA in December 2004.

 

Mr. Wong Siu Keung, Joe -

Mr. Wong was appointed as the Independent Non-Executive Director on 15 December 2011. Mr. Wong holds a Degree of Master of Arts in International Accounting from City University of Hong Kong and a Master of Corporate Governance from The Hong Kong Polytechnic University. He is an associate member of Hong Kong Institute of Certified Public Accountants and a fellow member of the Association of Chartered Certified Accountants. Mr. Wong has extensive experience in taxation, accounting, financing, audit field and public listed companies for many years. Mr. Wong is also an independent non-executive Director of China Water Industry Group Limited (Stock code: 1129), a company whose shares are listed on the Main Board of the Stock Exchange and Worldgate Global Logistics Limited (Stock code: 8292), a company whose shares are listed on the GEM of the Stock Exchange. He is the chairman of the audit committee, nomination committee and remuneration committee of the Board.

 

Mr. Leung Ting Yuk -

Mr. Leung graduated from the University of Wollongong in Australia with a bachelor’s degree in commerce majoring in accountancy in July 2000. He has been an associate of the Certified Practising Accountants of Australia since July 2000 and a member of the Hong Kong Institute of Certified Public Accountants since January 2008. Mr. Leung was the chief financial officer and company secretary of China 33 Media Group Limited (Stock Code: 8087), whose shares are listed on the GEM of the Stock Exchange, from May 2010 to October 2012. He then worked as the chief financial officer and company secretary of ZMFY Automobile Glass Services Limited (Stock Code: 8135), a company whose shares are listed on the GEM of the Stock Exchange, from September 2012 to February 2015. He has been the chief financial officer of S&R Group Limited since March 2017. Mr. Leung has been an independent non-executive director of Yanchang Petroleum International Limited (Stock Code: 346), a company whose shares are listed on the Main Board of the Stock Exchange, since December 2009.

Mr. Lee King Fui -

Mr. Lee has been appointed as an Independent Non-Executive Director on 13 August 2018. He has been a director and the founder of Visionwide Consultancy Limited since October 2017. Mr. Lee has around 15 years of experience in accounting, corporate finance and advisory services in Malaysia and Hong Kong. Mr. Lee served as a director of 天天快樂傳媒集團 (TTM Group*) where he was responsible for its financial management from June 2017 to December 2017. He worked at Enesoon Science and Technology Limited from January 2016 to December 2016, and his last position was vice president of strategic investment. Mr. Lee had been the chief financial officer of different companies in Hong Kong and China namely, 利盛油田服務有限公司 (Legend Oilfield Services Limited*), Aujet Industry Limited, and Wellable Marine Biotech Holding Limited for the period from August 2011 to April 2015. Prior to the above-mentioned positions, Mr. Lee worked in KPMG Hong Kong from October 2006 to March 2011 and the last position that he held was senior manager. Mr. Lee obtained a master’s degree in accountancy from The Hong Kong Polytechnic University in October 2012. He was admitted as an associate member of the Hong Kong Institute of Certified Public Accountants in January 2012. Mr. Lee was admitted as a member of the Association of Chartered Certified Accountants in September 2003 and became a fellow member in September 2008. Mr. Lee was also admitted as a chartered accountant of the Malaysian Institute of Accountants in March 2004.

+ More Board of Directors
Audit Committee Composition

• Mr. Wong Siu Keung (Chairman)
• Mr. Leung Ting Yuk
• Mr. Lee King Fui

 
Remuneration Committee Composition

• Mr. Wong Siu Keung (Chairman)
• Mr. Leung Ting Yuk
• Mr. Lee King Fui

 
Nomination Committee Composition

• Mr. Wong Siu Keung (Chairman)
• Mr. Leung Ting Yuk
• Mr. Lee King Fui

 

UPCOMING EVENT

S M T W T F S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

COMPANY INFORMATION

Listed Date 19 Jun 2000

Address Room 1703A, 17/F., Harcourt House,
39 Gloucester Road, Wanchai, Hong Kong

Telephone (852) 2549-2038

Facsimile (852) 2353-5898

No. of Click Rate

204769