24 Jun 2017,
  • HSI:
    24,476.35 -207.53 (-0.84%)
    HSCI:
    9,926.26 -161.76 (-1.60%)
    HKSPLC25:
    31,151.06 -216.12 (-0.69%)
    HKSPGEM:
    338.04 -1.93 (-0.57%)
  • HSCEI:
    9,926.26 -161.76 (-1.60%)
    HSCCI:
    3,840.88 -61.93 (-1.59%)
    HSFML25:
    8,374.96 -100.84 (-1.19%)
    H-FIN:
    15,625.67 -244.68 (-1.54%)
  • Hang Seng Index
  • 24,476.35

  • -207.53 (-0.84%)
HSCI 9,926.3 -161.8
HKSPLC25 31,151.1 -216.1
HKSPGEM 338.0 -1.9
HSCEI 9,926.3 -161.8
HSCCI 3,840.9 -61.9
HSFML25 8,375.0 -100.8
H-FIN 15,625.7 -244.7
Stay Connected With EQS TodayIR

Beijing Capital Juda Limited (01329.HK)

Property

INTRADAY CHART

more

FINANCIAL REPORTSmore

2016 (AR)
2016 (IR)
2015 (AR)

PRESENTATIONSmore

Beijing Capital Juda Limited (Formerly knowns as Juda International Holdings Limited) (“Capital Juda”) is a premier commercial property developer specializing in the China property market. It is listed on the main board of the Stock Exchange of Hong Kong Limited (HKEx) (Stock code: 1329.hk). The Group’s headquarter is located in Hong Kong.

In mid-January 2015, the company completed a reverse takeover, and the principle business of Capital Juda was changed from chemical production to property development. The new business activities of the Company focuses on the development of outlets-backed integrated property projects and commercial property projects.

We will strive to continue expanding our development pipeline by closely monitoring the growth potential of target regions, and prudently increasing our land bank when appropriate, in order to provide the best return to shareholders.
+ More Company Profile

Mr. Zhong Beichen - Chairman

Mr. Zhong Beichen was appointed as an executive Director and chief executive officer of the Company in December 2013 and is also the director of certain subsidiaries of the Company. Mr. Zhong served as an architect of the Planning and Design Institute of the Department of Light Industry of the PRC (中國輕工業部規劃設計院) from July 1996 to May 2000. From September 2011 to December 2013, Mr. Zhong served as general manager of the Commercial Property Development Department of BCL and an assistant president of BCL from September 2011 to February 2012 and served as vice-president of BCL from March 2012 to December 2013. Mr. Zhong joined BCL in June 2000 and served as an architect of Beijing Sunshine Real Estate Comprehensive Development Company (北京陽光房地產綜合開發公司) from June 2000 to December 2002 and the deputy general manager of Beijing Anhua Shiji Real Estate Development Co., Ltd. (北京安華世紀房地產開發有限公司) and Beijing Sunshine City Real Estate Development Co., Ltd. (北京陽光城房地產有限公司) from January 2003 to December 2007. Mr. Zhong served as the general manager of the Product R&D Centre of BCL from January 2008 to August 2011 and the vice-president of Outlet Investment Management Co., Ltd. (奧特萊斯投資管理有限公司), from June 2010 to August 2011. Mr. Zhong obtained his Bachelor’s degree in Architecture from Xiamen University in 1996.

Mr. Feng Yujian - Chief Executive Officer

Mr. Feng Yujian was appointed as an executive Director, chief executive officer of the Company, a member of Investment Committee and Authorised Representative with effect from 24 January 2017. He was appointed as vice president of the Company from March 2015. He is also the director of certain subsidiaries of the Company. He joined BCL and served as securities business manager in Business Development Department in March 2003, assistant general manager of Strategic Development Centre from April 2008 to January 2010, general manager of Capital Management Centre from January 2010 to July 2014 and general manager and investment relationship director of BCL Hong Kong Office in August 2012. Prior joining BCL, Mr. Feng has served as a senior analyst in Foshan Securities Co., Ltd., an analyst in Beijing Xinminsheng Financial Advisory Co., Ltd and a securities trader in Zhejiang Jinma Property Development Co., Ltd.. Mr. Feng obtained a Bachelor Degree in Economics at Chinese Renmin University in July 1994 and Beijing International MBA (BiMBA) at Peking University in February 2003.

Mr. Sun Shaolin - Non-Executive Director

Mr. Sun was appointed as a non-executive Director and a member of the Remuneration Committee with effect from 19 December 2016. Mr. Sun has been a non-executive director of Beijing Capital Land Ltd., a company listed on the Main Board of the Stock Exchange (Stock Code: 2868) and the controlling shareholder of the Company (“BCL”), since September 2016. He joined Beijing Capital Group Co., Ltd. (北京首都創業集團有限公司) (“Capital Group”) in November 2004 and had served as the deputy general manager of the Strategic Planning Department, the deputy supervisor of the Corporate Structure Adjustment Office, the general manager of the Strategic Planning Department and the general manager of the Strategic Management Department, and has served as the director and general manager of the Strategic Management Department of Capital Group since August 2014. Prior to joining Capital Group, Mr. Sun served as a teacher at the Department of Educational Technology of Shaanxi Normal University from January 1982 to September 1985; a principal staff member of Policies and Regulations Division of the Aerospace Engineering Department, and a principal staff member and the deputy director of the Press Office of China Aerospace Corporation from October 1988 to October 1996; the deputy director of the Department of General Affairs of Special Administrative Regions of the State Council and the deputy director of Special Regions Department as well as the director of Industry Division of the Economic System Reform Office of the State Council from October 1996 to August 2003. He served as the director of System Reform Division of the National Development and Reform Commission from August 2003 to November 2004. Mr. Sun graduated from the Department of Radio Engineering of Dalian Engineering Institute in January 1982, and obtained a master’s degree in engineering from Harbin Institute of Technology in October 1988.

Mr. Su Jian - Non-Executive Director

Mr. Su was appointed as a non-executive Director and the chairman of the Strategic Committee with effect from 19 December 2016. He has been a non-executive director of BCL since September 2016. He joined Capital Group since May 2004, and had served as an assistant to the general manager of Beijing Arkgarden Real Estate Development Company Limited, the senior manager of the Real Estate Operations Management Department, deputy general manager of the Operations Management Department, and deputy general manager of the Real Estate Department of Capital Group, and has been the general manager of the Real Estate Department of Capital Group since June 2014. Prior to joining Capital Group, Mr. Su served as the person in charge of Infrastructure Department of the Sanlian Group in Jinan, Shandong from July 1995 to March 1999, the person in charge of infrastructure projects of Sanlian Commercial Co. Ltd. in Jinan, Shandong from March 1999 to December 2001, the real estate project manager of Sanlian Urban Construction Co., Ltd. in Jinan, Shandong from December 2001 to May 2002. Mr. Su graduated from the Department of Industrial and Civil Architecture at Yantai University in July 1995, and received Master of Business Administration degree from the School of Economics and Management of Tsinghua University in July 2004.

Mr. Wang Honghui - Non-Executive Director

Mr. Wang has been the general manager of capital management department of Sino-Ocean, a company listed on the Main Board of the Stock Exchange (Stock Code: 3377), since November 2016. He served various positions in Sino-Ocean, including the general manager of the CEO management centre from February 2015 to October 2016, the general manager of the investment department from March 2014 to January 2015, the deputy general manager and subsequently the general manager of the secretarial and administration department from August 2010 to February 2014, and the senior manager (investment development) and later the assistant to the general manager of the development department from July 2005 to July 2010. Mr. Wang was a management officer of the Beijing Municipal Commission of Construction from July 2004 to July 2005. He obtained a Bachelor’s Degree in Real Estate Management from Renmin University of China in July 2002 and a Master’s Degree in regional economics from Chinese Academy of Social Sciences in July 2004. Mr. Wang is a senior economist and a real estate appraiser.

Mr. Yang Han Hsiang - Non-Executive Director

Mr. Yang is a Managing Director in KKR Asia. Prior to joining KKR in June 2016, Mr. Yang was a managing director at The Blackstone Group, where he managed its real estate investing business in Asia with focus on Greater China. Mr. Yang holds a Master’s Degree in Business Administration from INSEAD in France, and a Bachelor’s Degree in Business Administration from University of Michigan, Ann Arbor, USA. Mr. Yang was a non-executive director of Tysan Holdings Limited (now known as Hong Kong International Construction Investment Management Group Co., Limited), a company listed on the Main Board of the Stock Exchange (Stock Code: 687), from April 2014 to February 2016.

Dr. Ngai Wai Fung -

Dr. Ngai was appointed as an independent non-executive director, the chairman of the Audit Committee and a member of each of the Remuneration Committee and Nomination Committee with effect from 21 December 2013 to present. Since January 2011 to present, Dr. Ngai is the chief executive officer of SW Corporate Services Group Limited, a specialty corporate and compliance services provider to companies in pre-IPO and post-IPO stages. Prior to that, he was the director and head of listing services of an independent integrated corporate services provider from June 2005 to September 2010. Dr. Ngai has over 20 years of senior management experience, most of which are in the areas of finance, accounting, internal control and regulatory compliance for listed issuers including major red chip companies. He is also a council member and the president of the Hong Kong Institute of Chartered Secretaries, a member of the Qualification and Examination Board of the Hong Kong Institute of Certified Public Accountants from February 2013 to present and an adjunct professor of law of Hong Kong Shue Yan University from September 2012 to present and a member of the General Committee of The Chamber of Hong Kong Listed Companies from June 2014 to present. Dr. Ngai was appointed by the chief executive of The Hong Kong Special Administrative Region as a member of the Working Group on Professional Services under the Economic Development Commission since January 2013 to present. He is a fellow of the Association of Chartered Certified Accountants in the United Kingdom since March 2012 to present, a member of the Hong Kong Institute of Certified Public Accountants since July 2007 to present, a fellow of the Institute of Chartered Secretaries and Administrators since November 2000 to present, a fellow of the Hong Kong Institute of Chartered Secretaries since November 2000 to present, a fellow of Hong Kong Institute of Directors since February 2010 and a member of the Hong Kong Securities and Investment Institute since November 2012 to present. Dr. Ngai obtained a doctoral degree in Finance at Shanghai University of Finance and Economics* (上海財經大學) in Shanghai, PRC in June 2011, a Master’s degree in Corporate Finance at Hong Kong Polytechnic University in Hong Kong in November 2002, a Master’s degree in Business Administration at Andrews University in Berrien Springs, Michigan, USA in August 1992 and a Bachelor’s degree in Law at University of Wolverhamption in Wolverhamption, the United Kingdom in October 1994. Dr. Ngai is currently the director of several listed companies.

Prof. Zhao Yuhong -

Prof. Zhao was appointed as an independent non-executive director, the chairman of the Remuneration Committee and a member of each of the Audit Committee and Nomination Committee with effect from 21 December 2013. Prof. Zhao has worked as an associate professor in the Faculty of Law, The Chinese University of Hong Kong (‘‘CUHK’’) since August 2008 to present. Prof. Zhao was the Assistant Dean (UG Student Affairs) and associate dean (Undergraduate Studies) in the Faculty of Law at CUHK from September 2008 to August 2010 and from September 2010 to July 2013, respectively. Prof. Zhao was a Lecturer and then assistant professor in the School of Law at City University of Hong Kong from January 1996 to June 2002 and from July 2002 to August 2006, respectively. From September 2006 to July 2008, Prof. Zhao served as an assistant professor in the School of Law at CUHK. Prof. Zhao obtained her Bachelor of Arts degree in English Language and Literature and Bachelor of Laws degree from Peking University* (北京大學) in Beijing, PRC in July 1991. Prof. Zhao obtained her Master of Studies in law degree with Magna Cum Laude from Vermont Law School in South Royalton, Vermont, USA in February 1993 and PhD degree in law from the City University of Hong Kong in November 2000.

Prof. He Xiaofeng -

Prof. He was appointed as an independent non-executive director and a member of each of the Audit Committee and Strategic Committee with effect from 21 December 2013. Prof. He studied in the School of Economics of Peking University* (北京大學經濟學院) and graduated with a Bachelor’s degree in 1982 and a Master’s degree in Economics in 1984. He is currently the professor in the Department of Finance, School of Economics of Peking University* (北京大學經濟學院金融學系) and has been so since August 2000, a doctoral supervisor and has been so since August 2001 and also a director of the Research Center of Financial and Industrial Development of Peking University* (北京大學金融與產業發展研究中心) and has been so since August 2005. He has taught in the School of Economics of Peking University* (北京大學經濟學院) since 1984. He has also held various positions including as a council member of China Enterprises Investment Association (中國企業投資協會) and deputy director of the Financial Enterprises Investment Committee* (金融企業投資委員會) since 2006, the vice chairman of the Beijing Private Equity Association* (北京股權投資基金協會) since 2008, an independent director of Qinghai Sunshiny Mining Co., Ltd.* (青海賢成礦業股份有限公司) (SHSE Stock Code: 600381) from April 2013 to January 2014, and an independent director of E Fund Management Co., Ltd.* (易方達基金管理有限公司) since 2010 and a director of Beijing Qingchang Power Technology Co., Ltd.* (北京清暢電力技術股份有限公司) (SZSE Stock Code: 430057) since 2012.

+ More Board of Directors
List of Directors and their Role and Function
 
Procedures for Shareholder(s) to Propose a Person for Election as a Director
 
Audit Committee

Dr. Ngai Wai Fung (Chairman)
Ms. Zhao Yuhong
Mr. He Xiaofeng

 
Remuneration Committee

Ms. Zhao Yuhong (Chairman)
Mr. Sun Shaolin
Mr. Yang Han Hsiang
Dr. Ngai Wai Fung
Mr. He Xiao Feng

 
Nomination Committee

Mr. Zhong Beichen (Chairman)
Mr. Wang Honghui
Dr. Ngai Wai Fung
Ms. Zhao Yuhong
Mr. He Xiao Feng

 
Investment Committee

Mr. Su Jian (Chairman)
Mr. Feng Yujian
Mr. Wang Honghui
Mr. Yang Han Hsiang
Mr. He Xiaofeng

 
Constitutional Document of the Company
 

UPCOMING EVENT

S M T W T F S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

WEBSITE

www.bcjuda.com

COMPANY INFORMATION

Listed Date 02 Apr 2012

Address Suites 2906-08, AIA Central,
1 Connaught Road Central,
Hong Kong

Telephone (852) 2869 9098

Facsimile (852) 2537 1069

Email contactus@bcjuda.com

No. of Click Rate

76307